Parçalar (Bölüm–2)

Jeanne Lynn Paske, Intentions

Tavuk mu yumurtadan, yumurta mı tavuktan… :

Bu malum tartışma yıllar yılı felsefenin ana sorunsalıymış gibi gösterildi (Bilhassa felsefeyi bilmeyenlerce) . Sanki işler en nihayetinde gelip de bu uçsuz soruya dayanıyordu. Nerede bir kısır döngü peyda olsa pat yapıştırıverdiler: “Eeee üstadım, tavuk mu yumurtadan, yumurta mı tavuktan hesabı…” misalini. Açmaz mı var etrafta, inceden örneklendirdiler konuyu bu veciz kalıpla…  Ama beş dakika düşünmek kâfi, o kadar da sonuçsuz değil o kadar uçsuz değil bu tartışmanın yolu:  (İki çözümleme var, iki açıklama: Teist açıklama/ A-teist açıklama)

Teist açıklama: Tavuk: Hareket ettirici,

Yumurta: Eser

En başa dönelim… Yumurtanın yani eserin oluşması için tavuğa lüzum yoktur, Tanrı o eseri meydana getirmiştir. Ol demiştir, olmuştur. Bkz. “Yumurtaya can veren rabbim…”

A-teist açıklama: Tavuk: Aşama

Yumurta: Bir diğer aşama…

Evrim, basit olandan karmaşık olana doğru, aşamalar halinde gerçekleşiyorsa önce yumurta sonra tavuk oluşmuştur.

Yani her halükarda yumurta önce gelir. Sahanda da çok güzel olur -bu konu dışıdır-

Kitap dedin mi:

Nabakov– Lolita, Oruç Aruoba-Yakın, Ursula Le Guin-Yerdeniz serisi, Nazım Hikmet-Benerci Kendini Neden Öldürdü?, Jack London-Martine Eden, Albert Camus-Yabancı, Kafka-Dava, Dostoyevski-Suç ve Ceza, Sheakspeare-Romeo&Juliet, İhsan Oktay Anar– Suskunlar, Amat, Puslu Kıtalar Atlası, Kitab-ül Hiyyel, Efrisiyab’ın Hikayeleri, Michael Ende-Bitmeyecek Öykü, Aslı Erdoğan-Mucizevi Mandarin, Tom Robins-Parfümün Dansı, Murathan Mungan-Erkekler İçin Divan, Timsah Sokak Şiirleri, G.G.Marquez– Yüzyıllık Yalnızlık, Henry James– Yürek Burgusu, Yaşar Kemal-BirAda Hikayesi, Sabahattin Ali– Değirmen, L.Strauss– Politika Felsefesi Nedir?, Kierkegaard-Baştan Çıkarıcının Günlüğü, Elif Şafak– MedCezir Yazıları, Italio Calvino– Görünmez Kentler, Yılmaz Odabaşı-Her Ömür Kendi Gençliğinden Vurulur, Ömer Hayyam-Rubailer, Sadi-Gülistan, Orwell– Hayvan Çiftliği, 1984…

Dandik şarkılar ve anlamsız sözleri: (1)

Orgun tek tuşuna basınca, ufacık enstrümandan çoklu ritimler fırlayıverir. Ali Rıza Silahlıpoda bu işin erbabıydı: Dakikada beş tuşa basarak beş yüz nota verebilme kabiliyetine sahiptir kendisi. Gerçi bunların hepsi de aynı notadır, neyse… Doksanlı yılların başında bu metotla pek çok mıymıntı şarkı türetilmiştir. Çoğumuz böyle şarkılardan oluşan kasetleri alıp, dinlemişizdir de. Sonra da bu şarkı(cıklar) olduk olmadık zamanlarda ağzımıza yapışmışlar ve kusturana dek orada kalmışlardır. Çok şükür kurtulduk diye söylenirken, “uptıs cıptıs” sağanağı bastırmış, birlikte olduğu kadına ya da adama dümdüz gidip, yerin dibine geçiren şarkı sözleri uptıs cıptıs tarlalarında filizlenmiştir. Klipler de içler acısıdır bu arada. Kısa metrajlı film tadında çekilen videolar, görselin sözlerle örtüşmesi için abuk sabuk kurgularla örülür. Bazısı çareyi, müzik dinlemekten el etek çekmekte bulmuştur. Bazısı da, avcı gibi iyi şarkı kovalarken telef olmuş, müzikten hepten soğumuştur.

Rakı-Bira-Şarap:

İçki âleminin kutsal üçlüsü sayılan Rakı-Bira-Şarap; yer ve zamana göre form değiştiren tek bir arzunun üç ayrı tezahürüdür. Bu arzu en kaba tabirle: “Kafayı bulmak/güzel olmak” diye isimlendirilebilir. Maç izlerken, bira ile göbek salan içki eşrafı; rakıyı kallavi sofraların kafa buldurucusu olarak atamıştır. Şarap ise, sarhoşluğun lirizmidir. Ama gün olur kafayı bulmak için kadehe hacet kalmaz, şişede durduğu gibi durur hepsi akıl fikir yerinde durmaz.

Atalet:

Hareket deva olmaz kimine. Durmak, hareketi anlama anıdır. Bütün koşturmamalarınla senin aranda uzanan berzahtır. Eyleme bağımlı olduğunun idrakidir. Bir sonraki adımın resmedildiği boş, durağan bir kâğıttır atalet.

Fayda:

Güzelin bittiği yer.

Bu parçaların çıktığı nokta:

Faydanın bittiği yer.

Devam edecek…

Reklamlar

1 Yorum

Filed under Parçalar

One response to “Parçalar (Bölüm–2)

  1. Çekirge

    Gene sandıktan çıkmış kelimeler, gizli tarifler, insanı düşünmediği için utandıran, bildiği şeylerin böylesi zekice açıklanması karşısında gülümseten cümleler..
    Devamı gelecek demişsiniz, evet bu düşüncelerin devamı olmalı geleceğimiz…

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s