Parçalar 3

Current Thoughts Naguiat

Güzeli Yaratan: Beni vuran bir kaç satır okuduğumda, o satırları yazanların –muhtemelen- ölmüş olduklarını düşünüyorum. Evet, onların hayatta olmaları imkansız gibi geliyor. Dahası, çağdaşım olmaları imkansız geliyor. Güzeli yaratanı yaşama yakıştıramıyorum belki kim bilir, ne de olsa eli kalem tutanlar, nesneyi dönüştürenler ya da, ölüme daha yakın belki de ölümle tanışık, ölümün üzerine kafa yormuş, ölümü düşlemiş, yaşamış, anlamış… Ya da güzeli yaratan ve güzeli “bilen” çağa aykırı! Çağ, çirkinliğin, kaosun, batılın…  Güzel; kavramın eşya üzerinde billurlaşması. Apaçık görünür olması. Batın ve zahir arasındaki mesafenin kısalması, daralması. Güzeli “gören” göz, çağın genlerinden nasiplenmemiş gözdür. Onun görmek eylemi, bilmekle özdeştir. Belki de bundandır o kişilere takvimlerde yer bulamıyorum. Çünkü çağ, bilmenin değil görmenin çağıdır.

Kapı: Göreceliliğin –e hali… Nerey(e) göre? Kapı, nerenin kapısı? Dışarı nerenin dışarısı? Sokak kapısı kapandığında, kapının eşiğinde bekleyen mi dışarıdaki? Kapı, sokağa açılmakta ise –ki ismi sokak kapısıdır/ belki de ev kapısı- sokakta olan içeridedir. Evdeki de sokağın dışında.

A-sosyal: Asosyallik insan allerjisidir. İnsana allerjisi olan için diğer insan sadece fiziksel varoluşu ile ölümcül olabilir. Orada öylece durarak, yürüyerek, gülerek, homurdanarak, kahkaha atarak asosyali öldürebilir. Peki, asosyal sosyopat mıdır? Değilse bile, mütemayyildir. Ancak, onu sosyopat olmaktan kurtaracak şey, insanlardan korktuğu kadar ölümden de korkması olacaktır. Çünkü sosyopat korktuğunu öldürür. O, yaşamı kendi doğasını ve yaşamın doğasını yanlışlayarak gerçekleştirilir: yani yaşamaz.

Yanlış: Yapılması durumunda “yıkım” doğuran tavrın sıfatıdır. Kilidi açmayan anahtardır. Ancak bu, anahtarın “o” kilit için yanlış olduğunu gösterir hepsi bu! Anahtar –yine de- anahtardır. Kimse onun başka bir şey olduğunu iddia edemez. Yani o, tikel bir kapı olduğu için anahtarlığını yanlışlamaz.  (teferrruattır bunlar, çok yorulmayın)

Zaman Yıkımı: Uykudan önce bile –zaten hep uykuda olduğun hissinin ani idrakidir. Hiçten alıp, hiç yapıp, hiçe vermektir.

Ölümden önce bile –zaten hep ölümde olduğun hissinin ani idrakidir.

Ölümün şimdiki zaman çekimidir. “ÖLÜYORUM” zaman yıkımının nidası… Zaman, hareket ve uzayın üzerine kapanıp geriye yalnızca “hiç” bırakıyorsa biçimi yıkımdır.

Reklamlar

Yorum bırakın

Filed under Parçalar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s