Gagasında mısra var: Pablo Neruda, Kuşlar Sanatı

Tahmin ediyorum,  Neruda kuşları seyretmeyi, dinlemeyi ve onlar hakkında konuşmayı seviyordu.

Eli kalem tutan bilir.

Doğa sanatçıyı kışkırtacak kadar çeşitli ve güzeldir. Sanat tarihi, bunun örneklerine sahne olur. Ne zaman dili gündelik yaşamı anlatmaya yetişmese, o vakit doğanın hokkasına batırır divitini; aradığı sembolü, şekli doğadan çekip çıkartır. Doğayı taklit ederken ve onu yeniden anlarken tazelenir insan… Hele sanatçı olan…

Bir de kuşlar.

Belki de benim göçebeliğimin arması olduklarından, belki çoğu kez, yapayalnız otururken, ütü yaparken ya da öfkeyle bağırırken hayatımda pat diye belirdiklerinden kuşlar çok özeldir. Doğrusu, yapayalnızken minicik bir sinek kuşunun gelip pencerenizi gagalamasından başka pek az şey sizi güldürebilir. Ütüyü beze vururken, ‘bitse de gitsek’ düşüncesini ancak safran sarı göğsüyle size yaklaşan arap-bülbülü savabilir. Cebinizde beş kuruş varken sadece, başlayan o makamlı şakıma sizi zengin olduğunuza inandırabilir. Öfkeyle bağırırken, es kaza pencerenin önünden geçen  ve parlak mavi kuyruğuyla sizi aydınlatan kırlangıç sesinizi kesebilir. Kuşlar, doğadaki en özel yaratıklardandır. Onlar uçan dizelerdir. Şair olandan ürkmez, şair olanın kalemine konarlar.

Neruda mevzu bahis ise… Her kelimesi köpürmüş, kabarmış, kanatlamışsa yani… Kuşlar yazmak için seçilmiş harika bir konudur.

Kuşları da kelimeleri de sevmeyenler okumasın bu kitabı. Sıkılırlar çünkü…

Çünkü kuş uçan mısradır

Mısra ise yazılan kuştur.

Bugün bir okyanus kentinin, kuş cennetlerinden birinin yahut ılık bir yaz gününün peşinde olan varsa bu kitapta soluklanabilir.

Reklamlar

Yorum bırakın

Filed under Kurmacalar...

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s